Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. 1 marca 2023 r. przystąpiła do realizacji Projektu pn. „Ułatwianie przejścia w kierunku aktywnych form mobilności poprzez zmianę postaw i zachowań mieszkańców podczas podróży poprzez wykorzystanie ekologicznej, niskobudżetowej taktycznej urbanistyki i rozwiązań w zakresie tworzenia lepszych miejsc służących ludziom.” (z ang. Facilitating Shift Towards Active Forms of Mobility by Changing the Attitude and Travel Behaviour of Residents Through the Use of Green, Low-cost Tactical Urbanism and Placemaking Solutions) – Akronim „PopUpUrbanSpaces”. Projekt jest realizowany w ramach międzynarodowego programu Interreg Europa Środkowa.
Tematyka projektu:
PopUpUrbanSpaces pomaga rozwiązywać problemy Funkcjonalnych Obszarów Miejskich (FUA, od ang. functional urban areas) wynikające z mobilności zorientowanej na samochód: samochody odbierają ludziom rzadką przestrzeń publiczną i ważne funkcje miejskie, a jednocześnie tworzą zatory, przyczyniają się do wysokiej emisji gazów cieplarnianych oraz negatywnie wpływają na środowisko i zdrowie mieszkańców. Aby osiągnąć zmianę zachowań w kierunku zrównoważonych form mobilności w mieście, ludzie muszą zrozumieć jej konsekwencje i być gotowi porzucić swoje samochody na rzecz transportu publicznego i aktywnych środków transportu. Jednak władze lokalne w małych i średnich miastach w Europie Środkowej nie zawsze mają kompetencji i narzędzia do podnoszenia świadomości decydentów, mieszkańców i wpływania na zachowania podróżnicze.
Podstawowe informacje o projekcie:
Projekt PopUpUrbanSpaces opiera się na koncepcji „POKAŻ i POWIEDZ”:
a) projekt umożliwia miastom zastosowanie innowacyjnych metod opartych na urbanistyce taktycznej/placemakingu praktyki POKAZUJĄce obywatelom (i decydentom) poprzez interwencje pop-up (tymczasowe przestrzenie w ramach infrastruktury miast, które łączą różne materiały audiowizualne, aby stymulować refleksję, działanie), jak by to było, gdyby ulice, przestrzenie publiczne nie były zdominowane przez samochody.
b) w ramach projektu zostaną opracowane innowacyjne narzędzia/metody prowadzenia kampanii cyfrowych, aby POWIEDZIEĆ (wyjaśnić) ludziom zagrożenia związane z mobilnością miejską zorientowaną na samochody.
Działania:
Aby osiągnąć swoje cele, projekt wykorzysta istniejącą oraz pozyskaną wiedzę do zaprojektowania strategii budowania potencjału i szkolenia partnerów w taktycznych kampaniach urbanistycznych/cyfrowych. Korzystając z tej wiedzy, partnerzy opracowują plany działań demonstracyjnych, wdrożą je i ocenią. Następnie, korzystając z lekcji pilotażowych, partnerstwo opracowuje i rozpowszechni rozwiązania dostosowane do grupy docelowej. Aby zwiększyć skalę wyników projektu, miasta pilotażowe opracowują również plany terytorialne, które zalecają konkretne interwencje, a także propozycje polityk.
Sieci partnerstwa miejsko-wiejskiego ułatwią bliższe wzajemne powiązania między głównymi ośrodkami a otaczającymi je społecznościami. Sprostanie wyzwaniu na poziomie ponadnarodowym ułatwia dzielenie się wiedzą i doświadczeniem między partnerami w celu opracowania wspólnych rozwiązań i zapewnienia transnarodowej popularyzacji wyników.
W projekt zaangażowanych jest 10 instytucji z 7 krajów Europy tj. z Austrii, Chorwacji, Niemiec, Polski, Słowenii, Węgier, Włoch:
- Municipality of Kamnik (Słowenia),
- Development agency North – DAN Ltd. (Chorwacja),
- Institute of Urban and Regional Development (Polska),
- First Hungarian Responsible Innovation Association (Węgry),
- Institute for Spatial Policies (Słowenia),
- Municipality of Ferrara (Włochy),
- Rzeszow Regional Development Agency (Polska),
- University for Continuing Education Krems (Austria),
- City of Bamberg (Niemcy),
- Municipality of Nyíregyháza (Węgry).
Źródło finansowania projektu: Interreg Central Europe
Okres realizacji projektu: 01.03.2023 r. – 28.02.2026 r.
Strony internetowe dotyczące realizacji projektu:
https://www.interreg-central.eu/projects/popupurbanspaces/
Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Central Europe.