Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. 1 marca 2023 r. przystąpiła do realizacji projektu pn. „Dostępne miejsca dla wszystkich – Poprawa dostępności w turystyce dla osób z niepełnosprawnościami w Europie Środkowej.” (z ang. Accessible Spaces for All – Improving Accessibility of Tourism for Persons with disabilities in Central Europe) – Akronim „CE-Spaces4All”. Projekt jest realizowany w ramach międzynarodowego programu Interreg Europe Środkowa.
Tematyka projektu:
Problemem dostępności turystycznej osób z niepełnosprawnościami jest brak odpowiedniego regionalnego planowania przestrzennego, które uwzględniałoby potrzeby osób z niepełnosprawnościami w zakresie przemieszczania się i samodzielnego podróżowania, zwłaszcza w słabo rozwiniętych regionach wiejskich pozbawionych usług transportowych, zdrowotnych, socjalnych itp.
Trzy regiony pilotażowe projektu tj. Słowenia-Chorwacja-Węgry, Austria-Czechy oraz Polska dostrzegają potencjał dostępnej turystyki. Dzięki dobremu zarządzaniu można stworzyć warunki do jej wykorzystania, poprawiając dostępność regionów nie tylko dla odwiedzających osób z niepełnosprawnościami, ale także dla mieszkańców. Do głównych przeszkód w dobrym zarządzaniu dostępną turystyką należy:
- brak świadomości, zdolności i międzysektorowej współpracy interesariuszy na wielu poziomach w zakresie planowania terytorialnego dostępnej turystyki;
- brak zaangażowania osób z niepełnosprawnościami w procesy planistyczne;
- brak rzetelnych, aktualnych i znormalizowanych danych umożliwiających oparty na dowodach rozwój dostępnej turystyki jak i strategii rozwoju;
- brak rzetelnych, aktualnych informacji i usług dla osób z niepełnosprawnościami w zakresie samodzielnego podróżowania w celach turystycznych.
Cel projektu:
Ogólnym celem projektu jest wprowadzenie usprawnień w zarządzaniu i wzmocnienie międzysektorowej współpracy organizacji i instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami, w celu osiągnięcia lepszego planowania i wdrażania strategii dostępnej turystyki w przygranicznych regionach wiejskich w Europie Środkowej.
Cele projektu zostaną osiągnięte poprzez zastosowanie partycypacyjnego procesu współtworzenia i podnoszenia zdolności, łączącego osoby z niepełnosprawnościami, lokalne i regionalne instytucje publiczne oraz organizacje i instytucje związane z turystyką we wspólnym planowaniu i opracowywaniu rozwiązań dla lepszego planowania i wdrażania turystyki terytorialnej w ww. obszarach pilotażowych.
Cel główny zostanie osiągnięty poprzez realizację trzech celi szczegółowych:
- Opracowanie i przetestowanie narzędzia służącego do gromadzenia i wizualizacji danych dotyczących dostępności. Planiści odpowiedzialni za politykę i turystykę wykorzystają je do planowania terytorialnego w zakresie dostępnej turystyki oraz do opracowania wysokiej jakości usług i narzędzi związanych z dostępną turystyką.
- Opracowanie konkretnych rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami wspierających ich niezależne podróżowanie w obszarach pilotażowych. Rozwiązania współprojektowane przez zainteresowane strony z różnych sektorów poprawią usługi publiczne wspierające dostępną turystykę.
- Opracowanie wspólnych planów działania na rzecz trwałości włączenia do planowania terytorialnego dostępnej turystyki. Długoterminowa współpraca zainteresowanych stron na rzecz lepszego zarządzania zostanie zapewniona poprzez przyjęcie i włączenie wspólnie opracowanych rozwiązań do głównego nurtu polityki.
Główne rezultaty projektu:
Główną zmianą osiągniętą poprzez działania projektowe będzie poprawa zarządzania i planowania terytorialnego w dziedzinie dostępnej turystyki dzięki:
- poprawie wielopoziomowej i międzysektorowej współpracy instytucji i organizacji działających na rzecz lepszego planowania i wdrażania dostępnej turystyki,
- zwiększenie udziału osób z niepełnosrpawnościami w procesach planowania (zgodnie z zasadą “nic o niepełnosprawnych bez niepełnosprawnych”),
- zwiększenie zdolności, wiedzy i współpracy wszystkich zainteresowanych stron,
- zwiększenie ilość danych i przygotowanie narzędzi do ich gromadzenia dla planowania terytorialnego wspierającego dostępną turystykę,
- ulepszenie usług dla osób z niepełnosprawnościami wspierających samodzielne podróżowanie.
Wskaźniki rezultatu:
- 3 wspólne strategie i plany działania przygotowane przez organizacje partnerskie (1 dla każdego obszaru pilotażowego);
- 3 opracowane rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami wspierające ich niezależne podróżowanie;
- 12 organizacji współpracujących ponad granicami po zakończeniu projektu.
Partnerstwo:
Accessible Spaces for All to projekt międzynarodowy. Partnerzy Projektu to dwanaście organizacji partnerskich i 16 organizacji stowarzyszonych z sześciu krajów Europy Środkowej i jednej organizacji ogólnoeuropejskiej. Partnerami w projekcie są:
1 Geodetic Institute of Slovenia – Lider Projektu (Słowenia)
2 National Council of Disability Organizations of Slovenia (Słowenia)
3 Development Centre Murska Sobota (Słowenia)
4 University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna (Austria)
5 Weinviertel Tourismus GmbH (Austria)
6 Tourism Board of Međimurje County (Chorwacja)
7 Public Institution for the Development of Međimurje County REDEA (Chorwacja)
8 Czech Environmental Information Agency (Czechy)
9 Czech paraplegic association (Czechy)
10 Zala County Self-Government (Węgry)
11 Rzeszow Regional Development Agency (Polska)
12 European Disability Forum (Belgia)
Okres trwania projektu: 01.03.2023 r. – 28.02.2026 r.
Dane kontaktowe polskiego partnera projektu:
Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Rzeszowie
ul. Szopena 51, 35-959 Rzeszów
Strony internetowe dotyczące Projektu:
https://www.interreg-central.eu/projects/ce-spaces4all/
________________________________________
Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach programu Interreg Central Europe
________________________________________