„Kredyt na innowacje technologiczne” to instrument wsparcia finansowego mający na celu podniesienie innowacyjności i konkurencyjności mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw poprzez umożliwienie im wdrożenia innowacji technologicznych, będących wynikiem własnych prac B+R lub wynikiem prac B+R nabywanych przez przedsiębiorców w ramach projektu.
Wsparcie dla przedsiębiorcy stanowi premia technologiczna stanowiąca spłatę części kredytu technologicznego, udzielonego przez bank komercyjny na realizację inwestycji technologicznej.
DLA KOGO??
Beneficjentem wsparcia mogą być podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, potwierdzoną wpisem do odpowiedniego rejestru i spełniające kryteria mikro, małego lub średniego przedsiębiorcy, zgodnie z Rozporządzeniem KE 651/2014 oraz posiadające zdolność kredytową
NA CO?
Wsparcie finansowe przeznaczone jest na realizację inwestycji technologicznych, mających na celu zakup i wdrożenie nowej technologii lub wdrożenie własnej nowej technologii oraz uruchomieniu na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych, w stosunku do dotychczas wytwarzanych w obrębie danego przedsiębiorstwa, towarów, procesów lub usług.
Technologia będąca przedmiotem wdrożenia musi mieć postać prawa własności przemysłowej lub wyników prac rozwojowych, lub wyników badań przemysłowych, lub nieopatentowanej wiedzy technicznej
Kredyt technologiczny nie może być udzielany na zakup środka trwałego, w którym została wdrożona nowa technologia, będąca przedmiotem inwestycji technologicznej.
Wdrożenie technologii, o której mowa w ustawie polegać ma na takich działaniach przedsiębiorcy, w wyniku których pomysł stanowiący opisaną we wniosku o dofinansowanie nową technologię, zrealizowany zostanie poprzez stworzenie bazy technologicznej (np. linii technologicznej), w której technologia ta będzie mogła zostać w praktyce zastosowana, a w efekcie możliwa będzie produkcja towarów lub świadczenie usług bezpośrednio wynikających z wdrożenia tej technologii.
Należy tu odróżnić inwestycje polegające faktycznie na wdrażaniu technologii, od inwestycji polegających na zakupie i uruchomieniu gotowej linii technologicznej, w której opisywana we wniosku technologia jest już zawarta. W przypadku, gdy do realizacji danej technologii możliwe jest nabycie gotowej linii technologicznej, pracującej według tej technologii (tj. takiej, której sposób działania wprost wynika z opisu technologii objętej wnioskiem,) nie można mówić, że technologię wdraża nabywca urządzenia. W rzeczywistości wdrożenia technologii dokonał już producent urządzenia na etapie jego konstruowania. Przedsiębiorca w takiej sytuacji nie wdraża technologii, a jedynie ją stosuje, wykorzystując funkcjonalności linii technologicznej.
DOFINANSOWANIE
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu wynosi: 50 000 000,00 EURO
Maksymalna wartość dofinansowania projektu wynosi: bez limitu
Maksymalny dopuszczalny procentowy poziom dofinansowania projektu wynosi (dla województwa podkarpackiego):
- wydatki przeznaczone na realizację inwestycji technologicznej (m. in. zakup, wytworzenie, koszty transportu, montażu, uruchomienia środków trwałych, zakup materiałów i robót budowlanych, zakup WNiP):
- dla mikro i małego przedsiębiorstwa – 70% wydatków kwalifikowanych
- dla średniego przedsiębiorstwa – 60% wydatków kwalifikowanych
- wydatki na wykonane przez doradców zewnętrznych studia, ekspertyzy, koncepcje
i projekty techniczne – 50 % wydatków kwalifikowanych - koszty związane z uzyskiwaniem, walidacją i obroną patentów i innych wartości niematerialnych i prawnych – 50 % wydatków kwalifikowanych. Maksymalna kwota wydatków kwalifikowanych w ramach tej kategorii wynosi 500 000 zł
Kwota przeznaczona na VII nabór:
- dla projektów zlokalizowanych w województwie mazowieckim: 35 000 000 PLN
- dla projektów zlokalizowanych w województwie innym niż mazowieckie: 315 000 000 PLN
Proces aplikowania o premię technologiczną:
- Przedsiębiorca składa do banku komercyjnego wniosek o udzielenie kredytu technologicznego.
- Po uzyskaniu promesy lub zawarciu warunkowej umowy kredytowej przedsiębiorca składa do BGK wniosek o dofinansowanie projektu (w trakcie ogłoszonego przez BGK konkursu).
- Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, zgodnie z kryteriami dla poddziałania 3.2.2 PO IR, BGK przyznaje promesę premii technologicznej, następnie przedsiębiorca zawiera z bankiem komercyjnym umowę kredytową.
- BGK podpisuje z przedsiębiorcą umowę o dofinansowanie projektu.
- BGK wypłaca premię technologiczną w ramach płatności pośrednich w trakcie realizacji inwestycji oraz w ramach płatności końcowej po zakończeniu realizacji projektu.
TERMINY:
Od 1 czerwca 2020 r. do 30 grudnia 2020 r., w podziale na miesięczne rundy.
Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Od 26 lat specjalizuje się w skutecznym pozyskiwaniu dotacji unijnych m.in. dla firm. Opracowujemy profesjonalne i skuteczne wnioski o dofinansowanie unijne. Oferujemy kompleksowe usługi od audytu możliwości dotacyjnych, monitoringu konkursów, przygotowania wniosku, po rozliczenie dotacji dla firm. Zakres i doświadczenie RARR S.A. obejmuje kilkaset zrealizowanych projektów za ponad 500 milionów Euro, ponad 600 milionów pozyskanych dotacji dla przedsiębiorców, 850 umów na realizację projektów w ramach działań POIG na kwotę 1 mld 300 mln PLN. Zaufało nam już Ponad 450 klientów którzy skorzystali z naszego wsparcia w zakresie pozyskiwania dotacji.
Oferujemy Państwu współpracę w zakresie bieżących i przyszłych konkursów zapewniając:
- Analizę możliwości pozyskania dofinansowania
- Opracowania dokumentacji aplikacyjnej
- Rozliczania projektów
- Tworzenia biznes planów – do banku lub dla inwestora